Autoriõigustest

Autoriõigustega puutun õpetajana kokku eelkõige teiste loodud õppematerjale kasutades ja ka ise uusi õppematerjale luues – ideid otsides, esitlusi, fotosid ja videosid kasutades. Autoriõigused, litsentsid – teema on “õrn” ja teeb ettevaatlikuks. On see ettevaatlikkus tõenäoliselt põhjuseks, miks ma ise ja ka paljud teised õpetajad ei kipu oma loomingut veebis avalikustama. Kindlam on kasutada omaloomingut klassiruumisiseselt. Kuigi klassiruumi digitaliseerimisega on tekkinud vajadus materjale ka veebis nähtavaks teha – õpilaste jaoks. Viimased ilmselgelt eelistavad digitaalseid materjale paberkandjale. Olen varem kasutanud paari loodud materjali juures Creative Commons litsentsi (räägiti sellest Tiigrihüppe koolituse raames). Kuid siis minupoolset süvitsiminemist ei toimunud, pigem sai litsents materjalile lisatud emotsiooni ajel – millestki kindlast ja turvalisest. Loengumaterjalide läbilugemine aga pani juurdlema küsimuse üle – kas on tarviski omaloomingut (õppematerjalide näol) niiväga kaitsta? Mulle ju isiklikult piisab, et minu materjali kasutaja viisakalt viitab, kelle idee ja materjale ta kasutab. Ja positiivne on ju, et materjali kasutaja vajadusel võiks seda edasi arendada, muuta ja omakorda samadel tingimustel edasi jagada. See on ju nagu omamoodi võrgustikus õppimine. Seda enam, et isiklikult olen leidnud vähe selliseid õppematerjale, mis sobiksid 100%-liselt, ikka on vajadus olnud kohandamiseks.

Esmalt vaatasin vene keele õpetajana juba teadlikuma pilguga üle vene keel võõrkeelena õppematerjalide lehed, mida seni kasutanud olen. Näiteks http://rusistica.eu/  Lehe jaluses seisab järgmine viide kopeerimisõigusele:

cc

Aga mis juhtub, kui lähen näiteks lehele “Õpetajale/Esitlused” – klikkides mõne esitluse lingil laetakse see automaatselt minu arvutisse alla. Siit tekkis kohe küsimus – kui esitlus on endale minu arvutis koha leidnud, kuidas ma võin sellega edasi toimetada, et mitte autoriga pahuksisse sattuda? Kas tohin seda esitlust (vm materjali) näiteks välja printida, muuta, siis oma veebilehele üles sättida ja õpilastega/teiste õpetajatega jagada? Ja siit tuleneb ka mulle uus ülesanne – uurida täpselt, kui kategooriline on see “Copiright”? Mida see märk õigupoolest tähendab minu jaoks näiteks sellisel lehel, nagu on Rusistica?

Tee järgmise veebikeskkonna juurde leidsin mõned ajad tagasi läbi GAG õppematerjalide lehe. Kooli kodulehel litsentsi ei täpsustu, ja õppematerjali Wikis ka mitte. Wikisse on koondatud õpetajate koostatud materjalid, mis igaüks on isemoodi kaitstud. Paljudel materjalidel ei ole litsentsi näha, mis loengumaterjalidele tuginedes tähendab, et kõik õigused on reserveeritud. Kuid leidus ka CC litsentsiga materjale. Näiteks Kohtla-Järve GM materjalid:

Hõiva

Koolielu.ee õppevara lehel sirvides jäid näppu materjalid, mis on enamjaolt kaitstud ülalnäidatud viisil: CC BY NC.  Kuid leidsin ka materjale, mis on avalik omand:

Hõiva

Eestis tuntuimates õppematerjalide repositooriumites kasutatud litsentside kohta leiab üksikasjaliku  ülevaate H. Põldoja loengumaterjalidest.

Seoses antud kursuse praktilise tööga (interaktiivne õppematerjal vene keele tundi) otsustasime Jaanikaga valida CC BY litsentsi: “Enda õppematerjale koostades tuleks autoriõiguse järgimisele tähelepanu pöörata, et hiljem oleks võimalik õppematerjale teiste õpetajatega jagada. Eesti väiksuse juures on oluline, et õpetajad teeksid omavahel koostööd ning igas õppeaines tekkiks avalike ja edasiarendust võimaldavate õppematerjalide kogu” (Põldoja). Materjalide loomisel planeerime esialgu kasutada Youtube’i, Wikimedia Commons materjale. Koolis olen õpilaste hulgas propageerinud ka PhotosForClass pildipanka – mugav keskkond, sest pildi allalaadimisel arvutisse kuvatakse automaatselt pildi all ka kasutajale vajalik info:

277563047

Muid materjale tõenäoliselt ei kasuta, sest õppematerjali loomise töövahend pakub ise hulgaliselt illustratiivseid materjale. Kuid üks küsimus tekkis veel: kas on lubatud kasutada õpiku/töövihiku materjale nende nn digitaliseerimiseks (kasutades üks-ühele või kohandatult neidsamu juhendeid, sõnu ülesannetes jm sisu)? Kas on lubatud? Kui on, siis millistel tingimustel?

MIDA UUT SAIN TEADA!

Varem ma seda ei teadnud, kui olen nüüd sama meelt, et litsentside ühilduvuse probleem on/võib saada takistuseks õppematerjalide avalikustamisel.

Ülesanne 5

Advertisements

4 thoughts on “Autoriõigustest

 1. Kui oled mingi autoriõigustega kaitstud esitluse oma arvutisse tõmmanud, siis ei tohi Sa ilma autori nõusolekuta teha neid tegevusi, mis on kaitstud isiklike (vt AÕS § 12, siia kuulub näiteks teoses muudatuste tegemine) või varaliste õigustega (vt AÕS § 13, siia kuulub koopiate tegemine, levitamine, tõlkimine, kohandamine jne).

  Hariduslikel ja teaduslikel eesmärkidel on lubatud mõningad tegevused, mis on loetletud AÕS § 19 (tsiteerimine ja refereerimine motiveeritud mahus, kasutamine illustreeriva materjalina, reprodutseerimine motiveeritud mahus haridus- ja teadusasutustes, mille tegevus ei taotle ärilisi eesmärke).

  Väljaprintimine peaks minema motiveeritud mahus reprodutseerimise alla. Muudatuste tegemine vajab autori nõusolekut või seda lubavat Creative Commons litsentsi. Teise autori esitluse oma avalikule veebilehele ülespanek ei ole enam haridus- ja teadusasutuses reprodutseerimine, nii et selle jaoks on ka kindlasti vajalik varaliste õiguste omaniku nõusolek või seda lubav litsents.

  Ma ise olen AÕS § 19 järgi teinud koopiaid raamatupeatükkidest (1…2 peatükki raamatust on motiveeritud maht) ning avaldanud Dropbox kaustas, kuhu on ligipääs ainult minu õppijatel (see on nagu suletud klassiruum, mitte avalik veeb). Samamoodi võiks skanneerida sisse motiveeritud mahus osasid õpikutest ja töövihikutest ning levitada näiteks suletud Moodle’i kursuse kaudu oma õppijatele.

  Meeldib

 2. Väga meeldisid need esiletoodud lõigud. Tänu Sinule vastasin Photos For Class (imetore, et litsents kaasa tuleb. Sain ma õieti aru, et sinna õleslaadida oma fotosid ei saa, vaid üksnes allalaadida. Viimast varianti ma ei leidnud.
  See dropboxi mõte mulle meeldib, paraku täitub ka dropbox imekiiresti, eriti kui sisaldabmeediafaile. Samas kui tegemist on suletud wordpress leheküljega, siis peaks ju enda õpieesmärkidest lähtuvalt üles panna.
  Youtube videode vistutamine oli ka minu jaoks meeldiv üllatus. Vist tuleb edaspidi rohkem Youtube´i üles laadida.

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s